سولفوریک اسید 1 لیتری

موجود است...

CAS : 7664-93-9

MF : H2O4S

mp :  10°C

bp :  ~290 °C(lit.)

density :  1.840 g/mL at 25 °C(lit.)

vapor density :  <0.3 (25 °C, vs air)

vapor pressure : 1 mm Hg ( 146 °C)

Fp : 11 °C

storage temp : Store at RT

solubility :   H2O: soluble

Water Solubility :  miscible

Sensitive  : Hygroscopic

جزییات بیشتر

210,000 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات

سولفوریک اسید که در گذشته با نام جوهر گوگرد خوانده می‌شد،اسیدی بسیار قوی است که با هر درصدی در آب حل می‌شود و فرمول شیمیایی آن H۲SO۴ است. اسید سولفوریک در قرن نهم توسط شیمیدان ایرانی به نام ذکریای رازی کشف شد.

اطلاعات بیشتر

این ماده دارای مولکول‌های قطبی است که می‌توانند با یک‌دیگر پیوند هیدروژنی برقرار کنند. پس سولفوریک اسید مایعی است با نقطه جوش بالا و هم چنین یک مایع ویسکوز (دارای گرانروی  زیاد) محسوب می‌شود. همین شرایط مولکولی باعث می‌شوند که سولفوریک اسید به خوبی در آب حل شود و محلول‌های اسیدی مختلف تولید کند.از سولفوريك اسید در مواد شوينده، رنگ نقاشى و غيره استفاده مى شود.

واکنش اسید سولفوریک با آب بسیارگرمازا می‌باشد. اضافه کردن آب به اسید سولفوریک غلیظ خطرناک است. زیرا در اثر حرارت حاصل از واکنش اسید و آب ، آب داغ ممکن است به اطراف پراکنده شود.

بنابراین آن را با آرامی به آب اضافه می‌کنند. این مساله بدلیل پایین بودن دانسیته آب نسبت به اسید سولفوریک می‌باشد که آب میل دارد روی اسید قرار گیرد. میل ترکیبی اسید سولفوریک با آب بقدری بالاست که می‌تواند مولکول های اکسیژن و هیدروژن را از بقیه ترکیبات بصورت آب جدا کند. به عنوان مثال مخلوط کردن گلوکز و اسید سولفوریک ، عنصر کربن و آب ایجاد می‌کند.

اسید سولفوریک قسمت عمده باران اسیدی می‌باشد که از آلاینده های جوی  مثل SO3 حاصل از کارخانه‌ها با آب باران بوجود می‌آید.

اسید سولفوریک جزء مواد شیمیایی  پراستفاده می‌باشد. این ماده در واکنش های شیمیایی و فرآیندهای تولید سایر ترکیبات ، کابرد فراوانی دارد. عمده‌ترین استفاده آن در کارخانه‌های تولید کود شیمیایی ،استخراج فلزات ، سنتزهای شیمیایی ، تصفیه پساب‌ها و پالایشگاه های نفت می‌باشد. اسید سولفوریک در اثر واکنش با اسید نیتریک  ، یون نیتریوم تولید می‌کند که در فرایند نیترو دار کردن ترکیبات استفاده می‌شود.