کلریدریک اسید 32% 1 لیتری

موجود است...

CAS : 7647-01-0

MF : ClH

mp :  -35 °C

bp :   57 °C

density :  1.2 g/mL at 25 °C(lit.)

vapor density :  1.3 (vs air)

vapor pressure :  613 psi ( 21.1 °C)

Fp :  -40°C

storage temp :  2-8°C

solubility :  H2O soluble

form :  liquid

Water Solubility : miscible

Sensitive :  Air & Light Sensitive

جزییات بیشتر

170,000 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات


هیدروکلریک اسید یک محلول  شفاف، بی‌رنگ و بسیار تند بو از  هیدروژن کلراید (HCL)درl آب است. یک  اسید معدنی بسیار خورنده و یک اسید قوی با استفاده‌های صنعتی زیادی است. هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در اسید معده  یافت می‌شود. پی‌اچ (pH) این اسید بین ۰ تا ۱ می‌باشد.

اطلاعات بیشتر

هیدروکلریک اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده و از ویتریول (سولفوریک اسید) و نمک طعام  به دست آمد. هیدروکلریک اسید آزاد ابتدا در قرن شانزدهم رسماً معرفی شد.

همچنین گفته می‌شود جابربن حیان  این اسید را کشف کرده است. ازاین اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیزوجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. تنفس بخارات هیدروکلریک اسید خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می‌رساند و اگر قطره‌ای از آن بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق می‌نماید ودرچنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

هیدروکلریک اسید یک اسید مطلوب درتیتراسیون برای تعیین مقدار  بازها است. تیترانت‌های اسید قوی نتایج دقیق تری به خاطر نقطه پایانی متمایزشان می‌دهند. آزئوترپ یا (محلول نقطه جوش ثابت) هیدروکلریک اسید (تقریبا ۲۰٫۲٪) را می‌توان به عنوان  استاندارد اولیه در تحلیل های کمی به کار برد اگرچه، غلظت دقیق آن به فشار جوی  که در آن تهیه شده است، بستگی دارد.

استفاده از هیدروکلریک اسید در شیمی تجزیه  برای تهیه محلول‌ها (ی "ساده") جهت تجزیه بسیار رایج است. هیدروکلریک اسید غلیظ گاز هیدروژن، کلریدهای فلز اکسید شده و فلزهای زیادی را در خود حل می‌کند و با ترکیب‌های بازی مثل سدیم کربنات و یا مس (II) اکسید واکنش داده و کلریدهای حل شده‌ای را ترکیب می‌کند که قابل تحلیل هستند