متانول 1 لیتری

موجود است...

CAS : 67-56-1

MF : CH4O

mp :  -98 °C(lit.)

bp :  65.4 °C(lit.)

density : 0.791 g/mL at 25 °C

vapor density :  1.11 (vs air)

vapor pressure : 410 mm Hg ( 50 °C)

refractive index  : n20/D 1.329(lit.)

Fp : 52 °F 

storage temp : Store at RT

color  : <10(APHA)

Water Solubility :  miscible

جزییات بیشتر

170,000 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات

متانول یا متیل الکل یا الکل متیلیک یا الکل چومتانول از فعالیت  بی هوازی  گونه‌های زیادی از باکتریها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی اکسید کربن تبدیل می‌گردد.ب که ساده‌ترین نوع  الکل هاست  با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود. شعله  سوختن متانول بی‌رنگ است و باید مراقب باشیم تا با شعله آن دچار سوختگی نشویم.

اطلاعات بیشتر

به‌عنوان  ضدیخ، حلال و سوخت بکار برده می‌شود.از متانول برای تقلیب اتانول  نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیر قابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود انجام می‌پذیرد (در کشورهای اسلامی به جهت مسائل شرعی و در کشورهای دیگر به جهت معافیت از  مالیات  فروش مواد مست‌کننده) بدین منظور از مواد دیگری چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌شود.

متانول به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می‌شود. متانول تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود. با این همه، از بیو الکل ۱۰۰ درصد نمی‌توان در ماشینهای دیزلی بدون ایجاد تغییر در موتور ماشین استفاده کرد. متانول به عنوان حلال، ضدیخ و در تهیه سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.

۴۰ درصد از متانول تولیدی برای تهیه فرمالدئید استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک،تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره استفاده می‌شود. برای تغییر ماهیت اتانول صنعتی و جلوگیری از کاربرد آن به عنوان نوشیدنی، مقداری متانول به آن اضافه می‌کنند. دی متیل اتر از مشتقات متانول است که به جای CFCها در افشانه‌های آتروسل به عنوان پیشرانه استفاده می‌شود.

متانول ماده‌ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود. هنگام استفاده از متانول باید ازماسک ودستکش استفاده کرد چون از طریق تنفس و پوست وآشامیدن نیز می‌تواند جذب شود.

پس از مسمومیت با متانول باید سریعاً الکل اتانول بصورت وریدی یا خوراکی برای بیمار شروع ودیالیز انجام شود .