پیریدین

موجود است...

CAS:110-86-1

MF : C5H5N

mp : -42 °C

bp : 96-98 °C(lit.)

density : 0.983 g/mL at 20 °C

vapor density : 2.72 (vs air)

vapor pressure : 23.8 mm Hg ( 25 °C)

refractive index : n20/D 1.509(lit.)

FEMA : 2966

Fp : 68 °F

storage temp : Store at RT.

Water Solubility : Miscible

FreezingPoint : -42 C

جزییات بیشتر

مرک آلمان

2,300,000 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات

پیریدین  (Pyridine با فرمول شیمیایی C5H5N  میباشد که شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است.پیریدین یک ترکیب آلی هتروسیکلیک اساسی است که به لحاظ ساختاری به بنزن مرتبط با یک گروه متین (= CH-) به جای یک اتم نیتروژن که حلقه پیریدین در بسیاری از ترکیبات مهم است، از جمله آزینس و ویتامین نیاسین و پیریدوکسین رخ می دهد.
پیریدین در سال 1849 توسط شیمیدان اسکاتلندی توماس اندرسون به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده نفت استخوان کشف شد. دو سال بعد، اندرسون در تحقیقات خود دریافت که  پیریدین خالص از طریق تقطیر روغن جدا شده است. این ماده ، بسیار قابل اشتعال، قلیایی ضعیف، مایع بی رنگ محلول در آب را با یک بوی شبیه ماهی ناخوشایند میباشد که متمایز شده است.

اطلاعات بیشتر

پیریدین که به عنوان پیش ماده شیمیایی و دارویی استفاده می شود و همچنین یک حلال مهم و معرف است. پیریدین که با اضافه شدن به اتانول آن را برای نوشیدن نامناسب میکند. پریدین  در سنتز آزمایشگاهی DNA نیزاستفاده می شود. در سنتز sulfapyridine (داروی در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی)، مواد مخدر از آنتی هیستامین tripelennamine و پیریلامین مالئات، و همچنین مواد دافع آب، باکتری کش، علف کش وبعضی از ترکیبات شیمیایی استفاده میشود . از لحاظ تاریخی، پیریدین از قطران زغال سنگ و به عنوان یک محصول جانبی از گازسازی زغال سنگ تولید می شد. با این حال، افزایش تقاضا برای پیریدین منجر به توسعه روش های مقرون به صرفه تر از سنتز استالدهید از و آمونیاک، و بیش از 20،000 تن در سال در سراسر جهان ساخته شده است.