ترفتالیک اسید

موجود است...

CAS: 100-21-0

MF: C8H6O4

Melting point - 300 °C

density - 1,51 g/cm3

vapor pressure : <0.01 mm Hg ( 20 °C)

Fp : 260°C

storage temp. : 0-6°C

جزییات بیشتر

مرک آلمان

1,200,000 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات

ترفتالیک اسید (Terephthalic acid) با فرمول شیمیایی C۸H۶O۴  که جرم مولی آن ۱۶۶٫۱۳ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پود یا بلورهای سفید است.ترفتالیک اسید با خواص بالقوه ضد خونریزی میباشد.این ماده بسیارنا محلول در آب است. داده هایی برای نقطه جوش  اسید ترفتالات در دسترس نیست. اسید ترفتالات احتمالا قابل احتراق است.نام های دیگر اسید ترفتالیک: پارا بنزن دی کربوکسیلیک اسید, 1و4 بنزن دی کربوکسیلیک اسید, ترفتالیک اسید میباشد.
اسید ترفتالیک  یک ترکیب آلی جامد و بی رنگ است که به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی استر به کار میرود.

اطلاعات بیشتر

اسید ترفتالات ، اسید کربوکسیلیک است. اسید ترفتالات اگر پایگاه در حال حاضر به قبول آنها باشد برای اهدا یونهای هیدروژن  مورد استفاده است.  "خنثی سازی"  این اسید با تولید مقدار قابل توجهی از گرما و آب همراه میباشد وبه علاوه یک نمک تولید میکند. نامحلول در آب اما حتی "نامحلول" بودن اسیدهای کربوکسیلیک ممکن است به اندازه کافی آب را از هوا جذب و حل گردد و به اندازه کافی در اسید ترفتالات به زنگ زدن یا حل آهن، فولاد، و قطعات آلومینیومی و ظروف موجب گردند. این اسید ممکن است با نمک سیانید واکنش نشان می دهند به تولید سیانید هیدروژن گازی همراه شود. با راه حل های سیانیدها واکنش نشان می دهند به موجب آزاد شدن هیدروژن سیانید گازی ، گازهای قابل اشتعال و / یا سمی و حرارت توسط واکنش ایجاد شده با ترکیبات دی آزو، dithiocarbamates، ایزوسیانات، مرکاپتانها، نیتریدها و سولفید تولید می شود. واکنش نشان می دهند با سولفیت، نیتریت، تیوسولفاتها (به H2S و SO3)، dithionites (SO2)، برای تولید گازهای قابل اشتعال و / یا سمی و گرما مورد استفاده قرار میگیرد. واکنش با کربنات ها و بیکربناتها تولید گاز بی ضرر (دی اکسید کربن) اما هنوز هم مقداری گرما تولید میکند. این اسید می تواند با اکسید کننده های قوی اکسید شده و عوامل قوی کاهش واکنش تولید گرما ممکن است رخ دهد .
اسید ترفتالیک یکی از مهمترین مواد شیمیایی واسط در صنعت پتروشیمی میباشد که به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی اتیلن ترفتالات استفاده میشود. اسید ترفتالیک جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می باشد. مهمترین فرآیند تجاری تولید اسید ترفتالیک، واکنش اکسایش پارازیایلن به وسیله هوا در فاز مایع در دما و فشار بالا میباشد.
اسید ترفتالیک باعث سوزش چشم و تحریکات پوستی می شود.در صورت خوردن باعث سوزش و التهاب معده می شود. در صورت گرم شدن آتش میگیرد. اثر روی محیط زیست ندارد.

کاربرد اسید ترفتالیک (Terephthalic Acid):
اسید ترفتالیک در تولید الیاف نساجی، فیلم عکاسی، بطری نوشابه ها و ... کاربرد دارد.