زایلین

این محصول در انبار موجود نیست

0 ریال بدون مالیات.

+
-

6 محصول دیگر در همان شاخه:

مشخصات

زایلين يكي از هیدروکربن های آروماتیک است که با فرمول شیمیایی C8H10 وجرم مولکولی 106.16 g/mol میباشد كه به طور گسترده ای در صنعت و فناوری پزشکی به عنوان حلال استفاده می شود. این ماده بی رنگ، خوشبو است و همچنين به دو صورت مایع یا گاز به طور طبیعی در نفت، زغال سنگ و قطران چوب يافت مي شود .

اطلاعات بیشتر

زایلن (از معنی ξύλο یونانی، XYLO، "چوب")، XYLOL یا دی متیل بنزن هر یک از سه ایزومر از دی متیل بنزن، و یا ترکیبی آن است. با استفاده از فرمول (CH3) 2C6H4، هر یک از سه ترکیبات دارای یک حلقه بنزن مرکزی با دو گروه متیل متصل در جایگزین میباشد. آنها همه بی رنگ، مایعات قابل اشتعال، که برخی از آنها از ارزش های بزرگ صنعتی زایلنها اشاره شده است.

زایلین به عنوان حلال در صنایع چاپ ، لاستیک ، رنگ و چرم استفاده می شود. ودر مقادیر کم در سوخت هواپیما، بنزین و دود سیگار كاربرد دارد. در دندانپزشکی نيز ، زایلين در آزمایشگاه بافت شناسی برای پردازش بافت ، رنگ آمیزی و پوشش لغزش و همچنین در درمان مجدد ریشه به عنوان حلال توسط گوتا پرکا استفاده می شود. 

 زایلنها در پتروشیمی با اصلاح کاتالیستی و نیز کربنی زغال سنگ در تولید سوخت کک تولید شده است. آنها همچنین در نفت خام در غلظت حدود 0.5-1٪ بسته به منبع رخ می دهند، و درمقادیر کوچک در بنزین و سوخت هواپیما  رخ می دهند.زایلنها عمدتا به عنوان بخشی از آروماتیک BTX (بنزن، تولوئن، و زایلنها) استخراج شده از محصول کاتالیزوری اصلاح عنوان "reformate" شناخته شده تولید شده است. مخلوط زایلن کمی چرب، مایع بی رنگ معمولا به عنوان یک حلال معرفی میشود و چند میلیون تن سالانه تولید می شود. در سال 2011، یک کنسرسیوم جهانی ساخت و ساز ،یکی از بزرگترین گیاهان زایلن جهان در سنگاپور آغاز شد.

زایلن قابل اشتعال اما از سمیت حاد متواضع است، اثر اصلی استنشاق بخار زایلن افسردگی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است، با علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ. در قرار گرفتن در معرض از 100 پی پی ام، یکی ممکن است دچار تهوع یا سردرد را تجربه کنند. در قرار گرفتن در معرض بین 200-500 PPM، علائم می تواند شامل احساس "بالا"، سرگیجه، ضعف، تحریک پذیری، استفراغ، زمان واکنش کند.

عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض غلظت های کم زایلن (<200 ppm) و برگشت پذیر هستند و آسیب دائمی ایجاد نمی کند.یک گزارش حاوی داده هایی را که نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت به سطوح پایین زایلن منجر به کاهش در تعادل، هماهنگی، و زمان واکنش در شرکت کنندگان است. اینها نمونه هایی از چگونگی تاثیر آن بر CNS هستند.

قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است به سردرد، تحریک پذیری، افسردگی، بی خوابی، اضطراب، خستگی بیش از حد، لرزش، اختلال در تمرکز و حافظه کوتاه مدت منجر شود. در مورد نیاز این وضعیت گاهی اوقات به طور کلی به عنوان "سندرم حلال آلی" می گویند.
زایلن است یک محرک پوست و نوار پوست روغن  آن را قابل جذب تر به دیگر مواد شیمیایی میکند.

برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی از مواجهه شغلی، باید دستکش مناسب و برای جلوگیری از استنشاق و سوزش پوست از ماسک مخصوص استفاده کرد.